О школи

Наша школа је основана 1792. године, најстарија је сеоска школа у Србији. Школу је основао Прота Стеван Поповић, тако што је у својој славској соби почео да описмењава Чумићане.

Школа поседује најстарију школску зграду у Србији „Протину кућу“. На месту где се налази „Протина кућа“ оформљено је „Протино село“, етно комплек од објеката грађених на традиционалан начин у чијем саставу се налазе и амбијенталне учионице.

Најважнији програми

Образовни туризам

У нашем „Протином селу“ се реализују следећи програми образовног туризма:

• Сликање на пањевима липе
  • Краснопис на воштаним таблицама
  • Израда инструмената на традиционалан начин
  • Извођење изворних песама на традиционалан начин
  • Традиционалне елементарне игре
  • Рециклажна уметност.

Професионална оријентација ученика

Реализовали смо највећи број ПО екскурзија у Србији.

Ученичко предузетништво

Школски вашар где ученици продају производе из свог домаћинства.

Фестивал науке

Већ традиционално 5 година организујемо фестивал науке у сарадњи са Првом крагујевачком гиманзијом и ПМФ из Крагујевца.